Odwadnianie igłofiltrami, to proces technologiczny, realizowany przede wszystkim w przypadku potrzeby obniżenia poziomu wody gruntowej w terenie objętym robotami budowlanymi. Wszędzie tam, gdzie realizowane będą prace budowlane, wykopy inżynieryjne, a mamy do czynienia z wysokim poziomem wody gruntowej, odwadnianie igłofiltrami, jest w zasadzie jedynym rozwiązaniem. Jakiekolwiek inne technologie w takich sytuacjach, są po prostu nieskuteczne. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej kwestii tego, w jaki sposób jest realizowany ten proces. Zobaczymy także z czego składa się instalacja igłofiltrowa i na jakiej zasadzie pracuje.
Co w treści artykułu?
Elementy składowe instalacji igłofiltrowej.
Aby przejść do omówienie działania instalacji igłofiltrowej i tego jak przeprowadzane jest odwadnianie igłofiltrami, koniecznie należy powiedzieć sobie, z czego składa się instalacja igłofiltrowa i jaką funkcję pełnią poszczególne jej elementy. Każda instalacja igłofiltrowa będzie składać się z 3 następujących elementów:
- Agregat pompowy – czyli serce całej instalacji. Przystosowana do pracy z igłofiltrami pompa (wirowa, tłokowa), często wyposażona w dodatkową pompę próżniową do ewakuacji powietrza z instalacji, której zadaniem jest wytworzenie podciśnienia w całej instalacji. Dzięki temu, możliwe będzie skuteczne odsysanie wody pojawiające się w okolicach części roboczej igłofiltrów.
- Kolektory ssące – pełniące funkcję transportową rury o średnicy 100mm i większej (w zależności od rodzaju instalacji), do których podłączane są igłofiltry. Za ich pomocą odsysana z gruntu woda, trafia do agregaty pompowego, skąd jest następnie pompowana na bezpieczną dla prowadzonych robót odległość
- Igłofiltry – czyli właściwe elementy robocze instalacji. Są to rury z tworzywa PCV, o długości najczęściej 7-8 metrów, z jednej strony zakończone perforowaną częścią roboczą. Są one częścią roboczą wpłukiwane do gruntu, na głębokość około 1 metra większą, niż zakładana głębokość prowadzenia robót ziemnych. drugim końcem podłączane są do kolektorów ssących. Wytwarzane przez agregat pompowy ciśnienie sprawia, iż poprzez perforowane końcówki robocze, igłofiltry odsysają z gleby wodę doprowadzając z czasem do powstania leja depresyjnego, czyli fizycznego obniżenia poziomu wody gruntowej w danym terenie.
Jak realizowane jest odwadnianie igłofiltrami?
W najprostszym ujęciu, odwadnianie igłofiltrami to proces, który pozwala nam na pozbycie się nadmiernych ilości wody gruntowej i jej odpompowanie na bezpieczną dla prowadzonych robót odległość. Możliwe jest osiągnięcie takiego stanu, aby zalegające w gruncie wody, na czas prowadzonych robót ziemnych miały obniżony poziom. Tak, aby wykopy budowlane nie były zagrożone, napływającą woda gruntową.
Aby ten proces mógł zostać zrealizowany, należy w pierwszej kolejności określić ilość i rodzaj igłofiltrów, jakie należy zastosować. Następnie są one wpłukiwane po obydwu stronach wykopu na głębokość większą niż zakładana głębokość prowadzonych robót ziemnych o około 0,5-1m. Igłofiltry są podłączone następnie do kolektorów ssawnych, a te z kolei do agregatu pompowego, który generuje w całej instalacji podciśnienie, a tym samym pozwala na skuteczne odsysanie pojawiającej się w igłofiltrach wody gruntowej. Jest to przedstawione na załączonej grafice, która obrazowo przedstawia to, jak przebiega odwadnianie igłofiltrami.
Najczęstsze zastosowanie instalacji igłofiltrowych.
Odwadnianie igłofiltrami jest wykorzystywane w wielu przypadkach. O niektórych już wspomnieliśmy, a o niektórych dopiero powiemy. Poniższa lista prezentuje najczęstsze przypadki, w których zastosowanie znajduje technologia odwadniania igłofiltrami.
- Odwadnianie wykopów budowlanych
- Odwodnienia techniczne – redukcja obsunięć gruntu, zwiększenie konsolidacji i stabilności gruntu
- Odwodnienia okresowe – czasowe obniżenie poziomu wody gruntowej w celu przeprowadzenia robót konstrukcyjnych i inżynieryjnych. Szczególnie w przypadku, kiedy roboty wymagają przeprowadzenia wykopów poniżej naturalnego poziomu wody gruntowej.
Czasami zdarzyć się może, iż odwadnianie igłofiltrami jest realizowane w celu uzyskiwania wody pitnej, czy tez wody do zastosowań w rolnictwie. Generalnie jednak, jest to technologia głównie stosowana w branży budowlanej.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż odwadnianie igłofiltrami to jedna z bardziej nowoczesnych technologii budowlanych, która pozwala nam na prowadzenie robót inżynieryjnych i konstrukcyjnych w terenie o wysokim poziomie wody gruntowej. Pozwala także na prowadzenie robót w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników i cieków wodnych, gdzie wody będą utrudniać prowadzenie jakichkolwiek wykopów ziemnych, robót inżynieryjnych i konstrukcji budowlanych.